czwartek, lipca 21, 2011

 

Jeśli kiedyś zdarzy się Wam być w Houston, to koniecznie odwiedźcie tamtejsze Centrum Kosmiczne! Niesamowite miejsce! Dla mnie jednak pełne „mieszanych uczuć”, bo chyba w żadnym innym miejscu nie czułem tak bardzo, jak z roku na rok degeneruje się cywilizacja białego człowieka. Trudno sobie tego nie przypomnieć dzisiaj, gdy prom kosmiczny Atlantis właśnie wylądował, przypieczętowując – raczej na długie lata - sromotną klęskę amerykańskiego programu kosmicznego. Nie tylko amerykańskiego: klęskę aspiracji naszej cywilizacji, by szukać nowych lądów i nowych wyzwań. Czyli klęskę cywilizacji jako takiej. Bo co to za cywilizacja, która niczego i nikogo nie chce podbić?

A jeszcze 40 lat temu było zupełnie inaczej. We wspomnianym Centrum Kosmicznym w Houston wciąż czuć tamtą atmosferę. Komputery z migającymi światełkami, naukowcy w śmiesznych białych fartuchach i grubych, rogowych okularach. Wszędzie popielniczki pełne niedopałków. I wiara, że się uda, że trzeba ryzykować, że uczestniczy się w czymś, co zmieni nas i świat, który nas otacza. Co z tego pozostało? Sorry, ale żałosne zgliszcza! W 1967 roku 3 astronautów z misji Apollo spaliło się żywcem. I co? Poprawiono błędy, znaleziono nową załogę i program kosmiczny szedł dalej. Rakiety latały jedna za drugą, czasem któraś spadła... Ale program kosmiczny szedł dalej. Dziś – wszystko by stanęło na lata, bo wszyscy by się bali!

Pamiętacie film „Kosmos 1999”? („Baza Księżycowa Alfa: potężna eksplozja jądrowa. Księżyc wyrwany z orbity okołoziemskiej wylatuje w przestworza”…. „Orzeł Jeden do Bazy”… I tego typu klimaty…). Dawno temu to było. Na tyle dawno, że perspektywa roku 2000 wydawała się wtedy niemożliwie odległa. Przypomnijcie sobie: to była głęboka komuna. Czy mieliście jakiekolwiek wątpliwości, że w XXI wieku ludzie będą mieszkać na księżycu? Że loty w kosmos będą równie rutynowe jak latanie samolotem? No i gdzie jesteśmy dziś?

Stajemy się coraz bardziej cywilizacją starych, upierdliwych bab, wyklinających na świat cały i mruczących: „Bezpieczeństwo! Bezpieczeństwo! Żebym tylko była bezpieczna! Żebym tylko była bezpieczna!”
Posted by Picasa

1 komentarz:

euroarizona.com pisze...

krótko i na temat... fajne :)